Domácí pokusy z chemie |
S Krtkem pracuj velmi opatrně, jedná se o látku žíravou, která je v pevném skupenství ve formě drobných perliček. O přípravu roztoku Krtka požádej rodiče. Do skleničky přisyp několik perliček, malou plastovou lžičkou za stálého míchání tuto látku rozpusť. Při práci používej gumové rukavice.
Nejprve si připrav z červeného zelí roztok, který budeš používat jako indikátor. Červené zelí nakrájej na kousky a dej vařit do hrce s vodou. Zelí uvař, nech ho vychladnout a pak jeho přecezením získáš fialový roztok, který použiješ jako indikátor kyselosti a zásaditosti látek. Do první skleničky nalij asi 1 cm vrstvu octa, do druhé stejné množství šťávy z citronu, do třetí 1 cm vrstvu roztoku Krtka, do čtvrté 1 cm vody a do páté dej lžičku kypřícího prášku. Do každé skleničky přilej vrstvu asi 1 cm fialového toztoku, který bude plnit funkci indikátoru. V šesté skleničce ponech asi 1 cm vrstvu fialového roztoku pro barevné porovnání.
Ve skleničce s octem a šťávou z citronu se fialový roztok zbarvil červeně. Je to důkaz, že tyto dvě látky jsou kyseliny. V kypřícím prášku se roztok zbarví světle fialově, v roztoku Krtka žlutě. Svědčí to o tom, že tyto látky jsou zásady. Ve vodě se roztok barví fialově, není to ani kyselina ani zásada, je to tedy látka neutrální.
Zjisti, jaké hodnoty pH dosahují látky zásadité a jaké kyselé.
Jaké hodnoty pH nabývá látka neutrální? Kdy je potřeba zjišťovat v běžném životě hodnotu pH látek?