Domácí pokusy z chemie |
Nejprve si připrav čtvereček pěnového polystyrenu o rozměrech 4 cm x 4 cm. Pěnový polystyren je materiál, ze kterého je vyroben tácek na porcované balené maso. Na čtvereček připevni dortovou svíčku (přilep na teplý kápnutý vosk). Do misky nalij vodu do výšky asi 6cm a obarvi ji potravinářskou barvou (množství na špičku nože) nebo inkoustem. Na hladinu polož svíčku a zapal ji. Hořící svíčku přiklop válcovou skleničkou. Pozoruj, do jaké výšky ve skleničce vystoupí obarvená voda a na ní plovoucí svíčka. Co se stalo se svíčkou?
Po přiklopení hořící svíčky válcovou skleničkou se kyslík spotřebuje a zbývají složky vzduchu, které jsou nehořlavé (dusík, vzácné plyny). Svíčka zhasne. Vzniká podtlak, a proto se do válce nasaje voda. Kyslík, který se při hoření spotřeboval, je ve vzduchu obsažen v objemu 21%, což je přibližně pětina. Proto se "uvolněný objem" po spotřebovaném kyslíku zaplní vodou.
Uzavři sázku s rodiči nebo přáteli, že rukou vyjmeš minci, která je pod hladinou vody v nádobě. Přitom vodu z nádoby nevyliješ a prsty tvé ruky zůstanou suché. Postup najdeš na obrázku. Pokus se vysvětlit řešení tohoto problému.