Domácí pokusy z chemie |
Pokus prováděj v blízkosti dřezu, abys něco neušpinil. Můžeš jej provést i na volném prostranství mimo travnatou plochu.
Nejprve si špičkou nůžek udělej dírku ve víčku PET láhve tak, abys mohl vsunout brčko. Do láhve nasyp jedlou sodu a přilij trochu saponátu Jaru. Do vyšší lékovky nalij ocet asi 2 cm pod její okraj a opatrně ji vsuň do láhve tak, aby se nevylil a nezačal reagovat s jedlou sodou. Zapal svíčku a vlož ji do dřezu. Láhev uzavři víčkem s brčkem. Prstem ucpi otvor brčka a otoč láhev dnem vzhůru, aby se ocet smísil s jedlou sodou. Láhev obrať dnem dolů a uvolni brčko, které namiř na hořící svíčku.
Který plyn vznikl reakcí jedlé sody s octem? Co se stalo s plamenem svíčky? Vysvětli proč k pozorovanému jevu došlo. Víš jaký je rozdíl mezi ohněm a požárem? Které hasicí přístroje znáš? Víš, jak se zachovat při vypuknutí požáru? Na kterém telefonním čísle bys požár ohlásil? Víš, jak správně postupovat při ohlašování požáru?
Reakcí jedlé sody a octa vznikl plynný oxid uhličitý, který se saponátem vytvořil pěnu a vytlačoval ji z láhve. Větší hustoty oxidu uhličitého než vzduchu a nemožnosti látek hořet s oxidem uhličitým se využívá při hašení požárů. Oxidem uhličitým se plní některé hasicí přístroje.